Η ομάδα μας δεν… εμφανίστηκε ποτέ στα Μέγαρα και γνώρισε την ήττα με 82-62 από τη Μεγαρίδα, για την 14η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αρκετά ισορροπημένο, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα μας πίσω στο σκορ με 19-18. Οι «μπλε» μας ήταν σε κακή μέρα, έχοντας υψηλά ποσοστά αστοχίας και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 36-25 και ένα επιμέρους σκορ 17-7. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε για τον Ερμή μας, έχοντας 1/12 τρίποντα και καλούταν να το αλλάξει αυτό στην επανάληψη.

Με δύο τρίποντα από Μαργέλη και Γερομιχάλο, στην τρίτη περίοδο, ο Ερμής μας πλησίασε στους τρεις πόντους (40-37), όμως η Μεγαρίδα βρήκε εκ νέου τον τρόπο να πάρει μεγαλύτερο προβάδισμα και να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Μάλιστα, ξέφυγε εκ νέου με 49-37, αλλά η ομάδα μας έριξε ξανά τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και συγκεκριμένα στους 7 με το 52-45 της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η… ψαλίδα άνοιξε περαιτέρω και η Μεγαρίδα πήρε τη νίκη με 82-62.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Κούλης Χαρ.-Φραγκούλη.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-25, 52-45, 82-62.